Děje se u nás

Klienty s postižením vozíme v Betany novým autem

DSC06953

Tom, Eva, Honza a další klienti Betany Boskovice budou mít blíž ke světu mimo Chráněné bydlení. 
Za dary, sbírky a vlastní prostředky jsme koupili nový automobil pro lidi s postižením. Speciální vícemístný automobil s nástupní plošinou pro vozíčkáře vyšlo na celkem 950 tisíc korun. Nahradí 16 let staré dosluhující auto. 
Koupeme klienty pomocí nového zvedáku

IMG_20210521_083811

Po 15 letech nám v Betany Boskovice dosloužil starý zvedák, který potřebujeme na koupele klientů s tělesným postižením ve vaně.
I díky vašim darům jsme mohli pořídit nový.
DĚKUJEME, ŽE DĚLÁTE LIDEM S POSTIŽENÍM SNADŠÍ ŽIVOT

 

 

Art-tep nám věnoval 182 500 na auto pro lidi s postižením

sachy3Někdy bitva skončí remízou, ale s šachovým čtyřdenním workshopem v blanenském zámeckém parku jsme to fakt vyhráli.
Z AUKCE MAXI ŠACHOVÝCH SOCH NÁM UMĚLECKÉ CENTRUM ART-TEP DAROVALO NA AUTO PRO BETANY 1️⃣8️⃣2️⃣ 5️⃣0️⃣0️⃣ KORUN.
„Bylo to pro nás velké překvapení. Obrovský dík patří Art-tepu, který celou akci zorganizoval. Částka, kterou nám darovali, pokryje výraznou část nákladů na speciální auto pro klienty s postižením,“ řekl k akci ředitel Charity Blansko Pavel Kolmačka.
❤️Děkujeme Umělecké centrum Art-tep i vám všem, kteří jste vyráběli, dražili a akci jakkoliv podpořili.

Rozšiřujeme provozní dobu v charitním šatníku v Blansku

povleceniOd tohoto týdne si všichni, kdo to potřebujete, přijďte vybrat oblečení a další věci nově také ve středu od 10 do 16.30.
Provozní dobu a další informace k našim šatníkům v Blansku a v Boskovicích najdete tady:
https://blansko.charita.cz/…/stredisko-vzajene-humanitarni…/

 

 

Novým traktůrkem udržujeme rozsáhlou zahradu v terapeutických dílnách v Pěkné modré

20210528_102035Peníze nám na něj daroval fotbalový klub Celtic z Újezdu u Boskovic z prodeje kalendáře místních fotbalistů v kyjovských krojích a výtěžku benefičního zápasu a štědrodenní polévky. DĚKUJEME❤

 

 

 


Vydali jsme Výroční zprávu za rok 2020

hlavicka na webMáte rádi statistiky?
Netušili jste doteď, co znamená obložnost a co je to lůžkoden?
NEBO VÁS PROSTĚ ZAJÍMÁ, CO JSME PRO LIDI PO CELÉM BLANENSKU PO CELÝ LOŇSKÝ ROK DĚLALI?
V naší výroční zprávě za rok 2020 najdete nejen čísla https://blansko.charita.cz/res/archive/036/004198.pdf…

 

 

1456 kilo potravin a 129 kilo drogerie jste nám darovali do našich nákupních košíků v dubnové Sbírce potravin v Kauflandu v Blansku

sbirka potravin ke sv. martinovi (6)Děkujeme za skvělý výsledek, jste účasní
Potraviny jsou teď v našich prostorách a postupně je rozdáváme lidem na Blanensku
Nestihli jste naše nákupní vozíky, ale chcete s námi pomáhat?
Další způsoby, jak se zapojit najdete na https://blansko.charita.cz/podporte-nas/

 


Děkujeme za 16 tisíc za štědrodenní polévku

Pozvánka na polévku U Rabína_uzsiI když Vánoce jsou už za námi, dostali jsme na Charitě dárek.
Pivní bar a pizzerie U Rabína nám věnovali téměř 16 tisíc za polévku, kterou rozdávali na Štědrý den v Boskovicích z okénka za dobrovolný dar pro Charitu Blansko.
Děkujeme resturaci i vám všem, kteří jste se nenechali odradit deštěm a pro polévku jste si přišli
Výtěžek z akce bude sloužit na podporu Charity a jejich služeb v těžkých časech covidu.Hospic bojuje s nedostatkem přístrojů. Díky projektu koupil nové

projekt_hospic (4)Počet klientů v Mobilním hospici sv. Martina stále stoupá.
S tím souvisí větší nároky na přístroje a další pomůcky, kterých není v hospici nikdy dost.
Díky podpoře z projektu Ministerstva zdravotnictví jich má nyní hospic zase o něco víc.
Děkujeme

 


Díky nadaci mají maminky v azylovém domě lepší bydlení

IMG_1986Maminky a jejich děti v Centru „PRO“ Azylovém domě pro matky s dětmi v Boskovicích mají díky Výboru dobré vůle Nadaci Olgy Havlové příjemnější bydlení.
Za téměř 40 tisíc jsme za peníze z projektu Chci být s mámou pořídili do bytových jednotek v azylovém domě dvě nové lednice, sedm sad kuchyňského nádobí, tři kuchyňské stoly a deset židlí. „Tím, jak se u nás klientky často mění a byty jsou vytížené, kuchyňské vybavení musíme často obnovovat. Podpora z projektu nám v tom hodně pomohla,“ říká vedoucí Azylového domu Jana Kaštovská.


Pomůcky z projektu na Slevomatu uleví pacientům hospice

20201204_111046Někdy se jejich bolesti tišší jen s obtížemi. Existují však pomůcky, které hospicovým pacientům uleví, zpříjemním jim dny v těžké nemoci a pomůžou lidem, kteří o své blízké pečují.
Díky Slevomatu máme nové pomůcky pro klienty našeho Mobilního hospice sv. Martina.
Děkujeme všem vám, kteří jste projekt podpořili

 Lidé ze Křtin nám darovali potraviny

20201112_102107
Vedení Městys Křtiny se pro nás rozhodlo uspořádat ke konci roku sbírku potravin, do které křtinští bohatě přispěli 120 kg jídla a drogerie.
Děkujeme, díky vám budou mít lidé v nouzi hned bohatší Vánoce.

 

 


Mobilní hospic sv. Martina slaví 10. výročí

V letošním roce slaví hospic Oblastní charity Blansko 10. výročí svého vzniku. V rámci oslav plánujeme koncert na podporu hospice, pochod, tradiční setkání pozůstalých a další akce.
O konkrétních akcích se dozvíte včas z našeho Facebooku a z internetových stránek.

mobilni hospic

Končí Radovánek, Klub Ratolest a Chráněné bydlení v Olešnici

Od 1. ledna 2020 jsme ukončili činnost Klubu Ratolest na ulici Sladkovského 2b v Blansku v Centru “PRO“ a činnost Radovánku na ulici Bartošova 1. I nadále se prorodinným aktivitám věnujeme v projektu SPONA, v rámci kterého poskytujeme bezplatné psychologické, právní, speciálně pedagogické a pedagogické poradenství rodinám s dětmi.

Místo Radovánku slouží pro výdej potravin v rámci Charitní záchranné sítě První kontakt na ulici Komenského 19 v Blansku v pracovní dny 7:30-15:30.
Dále od 1. ledna skončila sociální služba Chráněné bydlení v Olešnici. Do Olešnice nadále ke klientům jezdí naše Pečovatelská služba.

IMG_4510

Navštívil nás hrabě Mensdorff-Pouilly

Minulý týden k nám zavítala vzácná návštěva. Do Chráněného bydlení Betany Boskovice se přijel podívat hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly v doprovodu boskovického starosty Jaroslava Dohnálka. Pana hraběte jsme provedli Chráněným bydlením, jehož budovu nám sourozenci Mensdorff-Pouilly darovali v devadesátých letech.
Děkujeme panu hraběti za podporu i finanční dar, který nám na práci charity věnoval.

DSC_0641

V Betany máme novou střechu

Děkujeme městu Boskovice za výměnu střechy v Sociálně terapeutických dílnách Betany. „Původní střecha byla v havarijním stavu, při dešti jí zatékalo, což jsme pocítili například při letošních letních bouřkách,“ říká vedoucí Betany David Zachoval. Na střechu věnovalo město 700 tisíc korun. Děkujeme!

IMG_20191023_165124

Ke klientům s postižením přibyl pracovník

NadaceCEZ_400x300_RGB_svetlePozadi_transparentni

Díky podpoře Nadace ČEZ získal Týdenní stacionář Emanuel Doubravice od léta 2019 na půl roku nového pracovníka. Stacionář je zařízení pro klienty se středně těžkým až těžkým mentálním postižením, kombinovaným postižením a s poruchami autistického spektra. Jedná se o klienty, kteří potřebují stálou péči, další pracovník navíc je tak pro Emanuel velká pomoc. „Doposud se dva pracovníci starali o devět klientů, nyní k nám do týmu přibyla díky penězům z Nadace ČEZ další pracovnice. Opravdu nám to moc pomáhá, máme teď větší prostor věnovat se klientům,“ říká vedoucí Emanuelu Hana Tenorová.

IMG_20190730_163810

Díky MAS Boskovicko PLUS se snáze dostaneme ke klientům

Charitní pečovatelská služba Blansko jezdí od června letošního roku třemi novými auty. Ty získala díky MAS Boskovicko PLUS. „Spolehlivěji se teď dostaneme ke klientům a hlavně včas. Naše stará auta už byla dost poruchová a kvůli tomu se stávalo, že pečovatelky se cestou ke klientům zdrželi,“ říká vedoucí pečovatelské služby Anna Kalová. Díky obnově a rozšíření vozového parku také pečovatelky nemusí už v takové míře jako dříve sdílet auta s jinými službami a jejich péče je tak dostupnější. Novými auty jezdí pečovatelky ke klientům na Kunštátsku, Olešnicku a Lysicku.
Charitní pečovatelky jezdí za lidmi do jejich domovů po celém okrese Blansko, kde jim pomáhají s běžnou, každodenní péčí o ně samotné i o jejich domácnost. Pokud je to potřeba, doprovází klienty k lékařům, na úřady, instituce a na další veřejné služby.  

foto vozu 2BD 7600

Hospic jezdí autem z tříkrálové sbírky

Z části výtěžku letošní Tříkrálové sbírky jsme koupili auto pro Mobilní hospic sv. Martina, abychom mohli dál pomáhat těžce nemocným v jejich domácím prostředím po celém okrese Blansko. Děkujeme!

Mobilní hospic se stal dostupnější klientům

Od 1. dubna 2019 uzavřel Mobilní hospic sv. Martina smlouvu s většinou zdravotních pojišťoven a získal tak status zdravotnického zařízení starající se o klienty v terminálním stádiu nemoci. Služba se tak stala dostupnější většímu počtu lidí a zefektivnila se dostupnost léčiv a zdravotnických prostředků pro klienty.

V Emanuelu vznikla Zážitková oáza

Nádherníková zahrada, zážitková oáza, krása, která působí na všechny smysly. Ze zahrady Centra denních služeb pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením Emanuel v Boskovicích se stal prostor, který spojuje estetično s praktickým využitím pro klienty zařízení. V sobotu 2. března jej za přítomnosti klientů, jejich blízkých, pracovníků Emanuela a dalších pozvaných hostů otevřel herec Jaroslav Dušek. Na mandolínu k tomu zahrál Martin Krajíček.
Emanuel si zážitkovou oázu nadělil k 25. výročí svého vzniku. „Přemýšleli jsme, jak tento prostor využít pro klienty a podobná zahrada byl náš dlouhodobý sen. Plánovali jsme ji tak, aby její jednotlivé části působily na všechny smysly našich klientů a rozvíjely je,“ říká vedoucí centra Alice Fialová.
Stolky, křesílka a další věci zdobené barevnou mozaikou pro Emanuel vytvořila blanenská sochařka Klára Turková, sochu anděla nádherníka, pítko pro pátky a další prvky zahrady sochař Jarda Turek, krasohled Martin Titz a zvonohru Jaroslav Galáš s rámem od Ivoše a Miloše Čípkových. „Věci do zahrady jsem dělala tak, aby každá byla originál a přitom veselá, stejně jako děti tady v Emanuelu. Zároveň jsem chtěla, aby se tyto věci daly normálně používat,“ říká sochařka Klára Turková.
Nádherníková zahrada v Emanuelu se bude s proměnou ročních období postupně rozvíjet. „Plánujeme třeba zasázet různé bylinky, aby si k nim klienti mohli přivonět,“ dodává vedoucí Emanuelu.
Oáza v zahradě mohla vzniknout díky finanční podpoře firmy ITAB Boskovice, pana Zdeňka Bubníka-Consorta Praha s.r.o., manželů Horáčkovým a jejich přátel a paní MUDr. Pavle Kočvarové.

IMG_4069

Rozšiřujeme hospicovou péči

Od ledna 2019 jsme v Mobilním hospici sv. Martina zaměstnali na úvazek lékařku. Může tak nyní jezdit za pacienty i v dopoledních hodinách, a ne jak doposud jen odpoledne a večer. Zároveň usilujeme o to, aby mohli hospicoví lékaři našim klientům předepisovat léky, které si doposud klienti platili sami. Změna je v jednání s pojišťovnou.
Nově také vybíráme od hospicových pacientů poplatek 100 korun za den péče, který slouží na nelékařské ošetření, na pokrytí nákladů a na koordinaci celé péče. Zázemí mobilního hospice jsme v tomto roce rozšířili o nové prostory. Děkujeme kněžím za požehnání nových prostor a městu Blansku za vstřícnost při pronájmu. Zájem o služby mobilního hospice stále stoupá.
V roce 2018 jsme přijali do péče hospice 97 klientů. Lékaři i sestry jezdí za pacienty v posledním stádiu nemoci domů 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.