Žít plnohodnotně i s duševní poruchou? To umožní Pěkná modrá v Doubravici
11. července 2022 Oblastní charita Blansko

Žít plnohodnotně i s duševní poruchou? To umožní Pěkná modrá v Doubravici

Pěkná modrá v Doubravici nabízí volná místa klientům s duševním onemocněním a lehkým mentálním a zdravotním postižením. „Dáváme šanci i lidem, kterým ostatní už šanci nedávají,“ říká vedoucí sociálně terapeutických dílen Petra Veselá. Mezi ně patří i paní Liduška.

Když ji přivezl muž do Pěkné modré, nikoho nenapadlo, kolik věcí za další tři roky zvládne sama. Po náhlém kolapsu má trvale poškozenou krátkodobou paměť, kdy se učila znovu chodit, mluvit, vnímat okolí. Psychiatrička jí doporučila pobyt v ústavu bez naděje na zlepšení. Tam ale Lidušku její muž dát nechtěl. Rozhodl se, že svou ženu bude denně vozit do Pěkné modré.
„Paní Liduška ze začátku trpěla velkým strachem ze smrti, často křičela, byla dezorientovaná. Tři roky s ní intenzivně pracovaly naše sociální pracovnice i psycholožka,“ říká vedoucí Pěkné modré Petra Veselá. Nyní žena zvládne sama uklidit, dojít do obchodu, uvařit jednoduchá jídla.
Sociálně terapeutické dílny Pěkná modrá pomáhají svým klientům prožít co nejvíce plnohodnotný a samostatný život. Učí se zde starat sami o sebe, o domácnost, o zahradu, získat pracovní návyky, rozvíjet svoje záliby a být s ostatními lidmi. „Sami si volí, jaké činnosti se chtějí věnovat, co je baví. Odpoledne se zase obvykle klientům věnuje psycholožka nebo pracovnice s kognitivními hrami zaměřenými na trénink paměti a pozornosti,“ doplňuje vedoucí Petra Veselá.
Služba je pro klienty vyjma stravování bezplatná. Zájemci se můžou hlásit na telefonním čísle 732 747 952 nebo e-mailu peknamodra@blansko.charita.cz.

IMG_2860