Sestra Leona: V klientech chci znovu probudit radost
26. března 2021 Oblastní charita Blansko

Sestra Leona: V klientech chci znovu probudit radost

Už je to rok, co se změnil život všem lidem na celém světě. Jednu takovou změnu prožívá i sestřička Leona z Domácí zdravotní péče charity Blansko. Její příběh není o nic horší nebo vyjímečnější než lidí z jiné profese a jak sama říká: „Koho zajímá můj příběh? Všichni máme stejné ztížené podmínky, všechny matky řeší distanční výuku a všichni trpí omezeními.”

To, že její standartní výbavou v každodenní péči o klienty je respirátor a rukavice, si už zvykla. „Snažím se klientům přinášet nejen pomoc v rámci své práce, ale i pozitivní energii, úsměv, smích a dobrou náladu. Mnohdy jsem jejich jediným kontaktem s okolním světem, proto chci klientům odkrývat i ty hezké stránky života a probudit v nich opět radost. A to je pro mě ta největší výzva a úkol, zvlášť v době, kdy sama v sobě bojuji se smutkem, beznadějí a frustrací,” říká.
Nejhorší období pro ni bylo zvládnout jednou tolik klientů než obvykle, když kolegyně byly nemocné. „Těžké to bylo, ten strach, jaký budou mít průběh, zda jsou dostatečně silné, kdy už se příznaky zmírní a nemoc začne ustupovat. Posilou mi byl náš tým, společné sdílení. Uvědomila jsem si, jak je pro mě práce a kolegyně důležité, jaké je štěstí, že je mám,” popisuje zdravotní sestra.
Sestřičky z Domácí zdravotní péče Charity Blansko postupně všechny onemocněly Covidem. Přesto mají povinnost se už od listopadu každých pět dnů testovat, zda nejsou pro klienty rizikem nákazy. „Vyšetření nebolí, je ale dost nepříjemné a po tolika měsících už fakt protivné,” říká sestra Leona a doplňuje, že když má na oplátku provádět testování kolegům, ví, jaké to je a prožívá to s nimi.
Sestřička Leona od jiných zdravotníků z lůžkové péče často slyší, jak popisují dramatické dny ve službách, jak padají večer únavou a vůbec nemají prostor na rodinu a přírodu. „To si nechci připustit. Snažím se, byť za cenu nesplněných úkolů do školy, si užívat krásných chvil s dětmi a manželem. Život je v těch nejmenších detailech nádherný, těším se na jaro, na kytičky, přírodu, teplo a věřím, že zase bude možná ne jako dřív, ale líp. Určitě bude líp,” dodává.

165304921_396592021432546_8113224237812438798_n


 Podpořte naši práci, aby nemocní lidé mohli zůstávat doma