Opět zavádíme nepřetržitý provoz Noclehárny
15. října 2020 Oblastní charita Blansko

Opět zavádíme nepřetržitý provoz Noclehárny

V Noclehárně pro muže Blansko můžou od pátku 16. října muži bez domova trávit nejen noci, ale pobývat v ní i přes den. Tímto krokem chceme omezit pohyb lidí bez domova po městě a eliminovat tak přenos nákazy koronavirem u klientů i veřejnosti. 

„Tímto rozhodnutím na sebe bereme velkou zodpovědnost. Jsme si vědomi toho, že v případě pozitivního nálezu infekce koronaviru by šlo do karantény celé zařízení včetně našich zaměstnanců z vícero služeb, kteří se na nepřetržitém provozu podílejí. Na možné komplikace se však připravujeme a vše konzultujeme s blanenskou hygienou,“ říká ředitel Charity Blansko Pavel Kolmačka s tím, že k nepřetržitému provozu noclehárny přistoupili po dohodě s městem Blanskem.
Noclehárna pro muže Blansko takto fungovala už na jaře, kdy jsme ji v nouzovém stavu otevřeli v 24hodinovém režimu po dobu dvou měsíců jako jedinou obdobnou službu v Jihomoravském kraji. Podle vedoucího noclehárny Jiřího Papiže se tehdy nonstop provoz v noclehárně osvědčil. „Muži z noclehárny odcházeli jen na nezbytné nákupy, vyřizování na úřadech, případně na základě potvrzení zaměstnavatele do práce,“ doplňuje Jiří Papiž.
Na noclehárně platí už od jara zvýšená hygienická opatření. I nyní v ní budou muži bez domova pobývat za přísných hygienických podmínek. „Všichni klienti budou povinně v noclehárně i v přilehlých prostorách nosit roušky, nebudou tvořit skupinky a z noclehárny můžou odejít jen ve vymezené době,“ upřesňuje podmínky pobytu vedoucí noclehárny Papiž.
Hygienická opatření se týkají také zvýšené hygieny klientů, pracovníků, užívání jen vlastního nádobí i pravidelného dezinfikování společných prostor. „Navíc klientům měříme několikrát denně teplotu bezdotykovým teploměrem. V případě, že bychom u někoho zaznamenali projevy infekce koronaviru, uděláme další opatření pro zamezení šíření nemoci,“ dodává vedoucí Jiří Papiž.
Noclehárna pro muže bude ve 24hodinovém režimu fungovat po celou dobu nouzového stavu. „Nepřetržitý provoz v tomto okamžiku plánujeme od pátku 16. října po dobu nouzového stavu. Podle aktuální situace bychom uvažovali o jeho prodloužení,“ doplňuje ředitel Charity Blansko Pavel Kolmačka.

P5130335