Charita pomáhá lidem bez domova k návratu do běžného života
16. listopadu 2022 Oblastní charita Blansko

Charita pomáhá lidem bez domova k návratu do běžného života

Pomoc lidem bez domova pro nás není jen teplá postel. V Charitě Blansko nabízíme komplexní podporu lidem, kteří se dostali do složité životní situace a přišli o střechu nad hlavou.

„Přes den můžou muži i ženy přijít do Nízkoprahového denního centra Stará fabrika, kde jim nabízíme zázemí, např. sprchu, výměnu oblečení za čisté, polévku a kde společně hledáme řešení jejich situace. V noci pak pro muže bez domova máme každý den v roce otevřenou v Blansku noclehárnu,“ přibližuje vedoucí Noclehárny pro muže Blansko Jiří Papiž. V noclehárně najde teplo, klidný spánek, bezpečí a nutnou hygienu celkem 15 mužů.

Stejně jako o noclehárnu, i o denní centrum Stará fabrika v zimních měsících stoupá zájem. Cílem obou služeb není jen poskytnout zázemí lidem bez domova, ale vést je k tomu, aby se postupně navrátili k běžnému životu.

„Našim klientům například pomáháme hledat zaměstnání, bydlení, vyřídit sociální dávky, doklady, nabízíme základní sociální poradenství a zprostředkování návazné pomoci,“ popisuje Jiří Papiž a říká, že má radost z každého člověka, kterému se podařilo začít znovu pracovat a najít si bydlení. „Vzpomínám například na muže, který k nám v loňském roce přišel s tím, že ztratil práci a tím pádem i bydlení, protože neměl na nájem. Pomohli jsme mu sestavit životopis, našel si novou práci a postupně se přes bydlení na ubytovně dopracoval k vlastnímu bytu,“ vypráví vedoucí noclehárny.

Pokud teploměr ukazuje méně než deset stupňů pod nulou a přijdou mrazivé noci, plánujeme stejně jako v předchozích letech otevřít pro ženy i muže i v noci Nízkoprahové denní centrum Stará fabrika. Mrazivé noci tam budou moci lidé bez domova přečkat na židlích. „Tuto službu zavádíme v rámci Charitní záchranné sítě pro všechny lidi, kteří nemají kam jít. Bude mít podobná pravidla jak noclehárna,“ dodává Jiří Papiž.

stara fabrika (2)